sobota, 21 września 2019

Zespół kanału stępu


 
zespół kanału stępu neuropatia nerwu piszczelowego
Zespół kanału stępu
Nagle, w trakcie chodzenia, lub uprawiania aktywności fizycznej angażującej w dużym stopniu stawy skokowe (biegi, nordic - walking) zaczynamy odczuwać dziwnie, irytujące objawy bólowe na podeszwie stopy. Bóle podobne w odczuciu do wyładowania elektrycznego, promieniowania, drętwienia, pieczenia, rozprzestrzeniają się powoli z podeszwy w okolicę kostki przyśrodkowej i dochodzą do połowy łydki. Nasilają się podczas aktywności gdzie zgięcie grzbietowe stopy rozciągając podrażnione struktury potęguje objawy. Chwila odpoczynku, zaniechanie wysiłku przynosi chwilową ulgę. Rejon kostki przyśrodkowej przy dotykaniu jest bardzo tkliwy, nasila bóle i często stwierdzić można opuchliznę. W nocy kiedy wydawałoby się że, układ kostno – mięśniowy powinien odpoczywać, boląca podeszwa daje znać o sobie, doprowadzając do wybudzenia.


 
 Sytuacja ta jest efektem ucisku nie tylko na nerw, ale także na naczynia krwionośne (żyła, tętnica) powodując zmniejszenie światła naczynia. Podczas snu, słabiej pracująca tzw pompa żylna wraz ze zmniejszonym światłem naczynia, prowadzi do zastoju żylnego i braku odżywiania nerwu. Jest to dodatkowy czynnik powstawania stanu zapalnego na nerwie.
Jeśli odczuwasz tego typu problemy to, prawdopodobnie trafił Ci się Zespół Kanału Stępu inaczej znany jako neuropatia nerwu piszczelowego.

 Aby zrozumieć jak i dlaczego powstaje w/w zespół należy poznać trochę anatomii. Kanał stępu to rejon na powierzchni stawu skokowego poniżej kostki przyśrodkowej. Powstaje pomiędzy kością piętową, skokową, kostką przyśrodkową, nasadą dalszą kości piszczelowej od wewnątrz a tzw troczkiem zginaczy (włóknistą sztywną tkanką) która zamyka światło tunelu (kanału) od zewnątrz. W środku powstałej struktury przechodzą ścięgna trzech mięśni:
- mięsień piszczelowy tylny
- mięsień zginacz długi palucha
- mięsień zginacz długi paców

 Oraz to co nas najbardziej interesuje to, nerw piszczelowy wraz z tętnicą i żyłą które mają wpływ na jego odżywianie.
Po zapoznaniu się z krótką anatomią od razu widać że, jest to niewielka przestrzeń, wypełniona wieloma strukturami, gdzie mała patologia doprowadzić może do ucisku, kompresji na nerw piszczelowy.kanał stępu rehabilitacjaKanał stępu. Białe linie - ścięgna, czerwona - naczynia krwionośne, niebieska - nerw, żółta - troczek zginaczy


 Przyczyn choroby jest wiele. Można je podzielić na wewnętrzne, zewnętrzne i rozciągające. Wewnętrzne to te, z którymi sami sobie nie poradzimy np. ganglion, zmiany zwyrodnieniowe, guz, torbiel. Tutaj pomóc może lekarz który usunie problem metodą operacyjną. Zewnętrzne to zmiany pourazowe, blizny, zrosty powstałe na wskutek urazu (zwichnięcia, złamania, skręcenia). Do tej grupy można zaliczyć także, złą budowę anatomiczną kończyn dolnych (płaskostopie, koślawość kolan i/lub stawów skokowych, pronująca stopa). W efekcie złej biomechaniki następuje podrażnienie i stałe naciąganie struktur wewnątrz kanału co doprowadza również do kompresji nerwu piszczelowego. 
 Ostatnia grupa to przeciążenia ścięgien mięśni w sytuacji prawidłowo zbudowanej kończyny dolnej. Powstaje podczas zbyt intensywnego wysiłku fizycznego w krótkim okresie czasu. Polega na podrażnieniu ścięgna pracującego w pochewce. Następnie, obie te struktury zaczynają na siebie negatywnie oddziaływać powodując podrażnienie i stan zapalny charakteryzujący się opuchlizną.
Po postawieniu diagnozy opartej na badaniach lekarskich, która wyeliminuje inne powody (ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa) powinno skorzystać się z usług fizjoterapeuty. W warunkach domowych ulgę może przynieść:
- masaż poprzeczny podeszwy stopy i łydki
- terapia punktu spustowego w rejonie mięśnia płaszczkowatego
- siad japoński lub każda forma rozciągania podeszwowego stopy
- ćwiczenia oparte na terapii płaskostopia
- korekta koślawości kolan i/lub stawów skokowych
- korekta pronującej stopy
- leczenie ewentualnej dyskopatii (double crush syndrome)
Pomysły i propozycje moich ćwiczeń znaleźć można w filmiku poniżej. Zapraszam do oglądania i udostępniania. Pozdrawiam i już dziś zapraszam na następny wpis.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza