poniedziałek, 1 lipca 2019

Bóle kręgosłupa lędźwiowego – ćwiczenia które mogą zaszkodzić


 
ćwiczenia które szkodzą bóle kręgosłupa lędźwiowego
bóle kręgosłupa 
lędźwiowego - uwaga
Zgodnie z powiedzeniem: "nie wszystko złoto, co się świeci”, nie każde ćwiczenie jest dobre. Intuicja, jako efekt połączenia doświadczenia i wiedzy, powinna prowadzić Was podczas terapii bólów kręgosłupa lędźwiowego.   Większość z nas intuicyjnie nie ufa w 100% - mechanikowi któremu oddajemy auto do naprawy, ekipie remontowej wpuszczanej do domu czy bankowcowi podczas brania kredytu. Dlatego kierowani przeczuciami, doznaniami które wysyła nasz organizm, podchodźmy z "pewną dozą niepewności" do wytycznych fizjoterapeuty. Nie jest tematem wpisu jego kompetencja, z nią jest różnie, ale nie odbiega statystycznie od innych zawodów. To do obowiązków fizjoterapeuty należy wziąć wszelkie "za i przeciw”, a następnie wprowadzić odpowiednią terapię. No, ale jeśli nie ma fachowca pod ręką, lub jest, a my czujemy się gorzej. Co wówczas? Po pierwsze, trochę wiedzy z anatomii. Przecież jak kupujesz nowe okna to czytasz w internecie o współczynniku ciepła, składu ram, rodzaju szyb, zasady montażu itd. Tak samo powinno się szukać informacji o budowie części ciała która nas interesuje. Nie będzie to pełna wiedza ale zawsze coś.
 Po drugie, co ważniejsze, nie wpadać w panikę. Nie zaczynać nagle intensywnych ćwiczeń wzmacniających zgodnie z zasadą - "jeśli coś boli, to oznacza osłabienie które należy wzmocnić”. Na początku przeglądacie internet, analizujecie ulotki z zestawem ćwiczeń otrzymane w przychodni i szukacie odpowiedzi. Głównym zadaniem ulotki jest reklama maści i leków przeciwbólowych. Ona nie rozwiąże Waszego problemu. Następnie zapisujecie się na wszelkiego rodzaju fitness, gimnastyki, siłownie, treningi. Bez konsultacji ze specjalistą, nic bardziej błędnego.
 Ok, to teraz czego należy wystrzegać się jak ognia w wodzie? Nie stosujcie żadnych „słynnych” ćwiczeń z czasów kiedy ziemia jeszcze nie zastygła. Poziome i pionowe "nożyce” na prostych kolanach. 


ćwiczenia nożyce poziome mięśnie brzucha
Nożyce poziome


ćwiczenie nożyce pionowe mięśnie brzucha
Nożyce pionowe

Ćwiczenia wytwarzają bardzo duże siły ścinające (shearing forces) na segmenty kręgosłupa lędźwiowego. Przynoszą więcej złego niż dobrego dla naszych dysków, kręgów i struktur miękkich. 
 Kolejny przykład. Nieszczęsny "rowerek” wbijany nam do głowy od czasów szkolnych. Utrwalany przez "fizjoterapeutów” którzy powinni zmienić zawód albo być już na emeryturze. 


ćwiczenie rowerek mięśnie brzucha
Rowerek

Utrzymywanie go na niskim poziomie, wytwarza napięcie na mięśniach brzucha i lędźwi, ale tworzy dokładnie te same siły co "nożyce”. Jestem pewny że, osoby które były na gimnastykach grupowych wiedzą o czym piszę. Zawsze znajdzie się kilka osób które, nie mówiąc dlaczego, rezygnują z zajęć.
 Perełką wśród ćwiczeń szkodzących w terapii kręgosłupa lędźwiowego jest ćwiczenie w parach. Jeden ćwiczący leży na plecach i chwyta za stawy skokowe drugą osobę stojącą za jego głową. Następnie energicznie unosi kilka razy wyprostowane nogi do góry. Ćwiczący stojący ma za zadanie blokować i odpychać nogi z powrotem. Jest trochę przy tym śmiechu ale efekt końcowy to tragedia.


"siły ścinające", przeciążenie kręgosłupa lędźwiowego
 Na zakończenie kilka słów o rehabilitacji na basenie. Jak najbardziej jestem za. Woda to środowisko odciążające, wpływa na przyspieszenie procesów usprawniania. Ale jest jedno „ale”. Podczas bólów kręgosłupa nie wolno pływać "żabką”, stylem który jest najczęściej wykorzystany podczas pływania. Ruchy jakie wykonuje się nogami, spowodują podrażnienie w kręgosłupie. Należy pamiętać że, styl ten nie powoduje bólów kręgosłupa, ale jest czynnikiem drażniącym w istniejących już bólach. Często spotyka się osoby, które poszły popływać w ramach zleconej terapii i poczuły się gorzej. Pływajcie na plecach, "pieska", "strzałkę", z deską na lub pod brzuchem, nawet "kraulem" jeśli siły pozwolą.
 Z mojej strony to tyle jeśli chodzi o popularne błędy w terapii bólów kręgosłupa. Jest to wskazówka, która połączona z intuicją, ochroni Was przed złymi konsekwencjami terapii. Poniżej film na temat. Pozdrawiam
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz